Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Niespodzianka w Badenii (2009-02-15)


Na objazd badeńskich winnic jechałem, co tu ukrywać, bez specjalnego przekonania. Ot z dziennikarskiego obowiązku. Zwłaszcza, że jak mi się wydawało o niemieckich winach wiem sporo, a przynajmniej na tyle dużo, że nic tu nie jest w stanie nie zaskoczyć. Mozela i Rheingau, czyli królestwo rieslinga to przecież powinno wystarczyć by wyrobić sobie o niemieckich winach opinię. Tymczasem parodniowa zaledwie podróż mocno zachwiała moimi dotychczasowymi przekonaniami. Jak bardzo można będzie przeczytać w zakładce KRAJE I REGIONY w podrozdziale NIEMCY, gdzie o Badenii napisałem w sposób bardziej usystematyzowany. Tu raczej impresje.


Przede wszystkim Badenia jest ciepła. To najcieplejszy w Niemczech region winiarski, znacznie tu cieplej niż w pobliskiej Alzacji, co przekłada się na uprawiane tu odmiany. Badenia, w odróżnieniu od Mozeli czy Rheingau nie jest królestwem rieslinga. Owszem, bywa on tu bardzo dobry, ale stanowi zdecydowana mniejszość, ledwie 8% powierzchni upraw. Panuje tu czerwony spätburgunder czyli pinot noir, przy czym w odróżnieniu od Alzacji gdzie pinot noir dale lekkie wina, przypominające czasem rosé, badeńskie pinoty są na ogół potężne, mięsiste, zawierające dużo, czasami za dużo alkoholu.


Po drugie, po Badenii warto się powłóczyć, najlepiej pieszo. We wszystkich winiarskich miasteczkach, bardzo rozwinięta jest związana z winem agroturystyka. Przez wzgórza i winnice Kaiserstuhl i Schwarzwaldu prowadzą liczne, doskonale oznaczone szlaki pieszych wędrówek, a na turystów czekają liczne hoteliki i pokoje gościnne, często bezpośrednio przy winnicach.


Po trzecie wreszcie Badeńczycy naprawdę piją wino. Przy niemieckiej średniej około 20  litrów na głowę, mieszkańcy Badenii wypijają ponad 40 litrów, co stawia ich w czołówce krajów winiarskich, gdzieś pomiędzy Szwajcaria i Chorwacją, a znacznie powyżej Węgier czy Hiszpanii. Jest to bardzo widoczne w licznych gospodach i oberżach, gdzie na stołach króluje nie wszechobecne w innych regionach Niemiec piwo, ale właśnie wino. Nie zawsze jest to wino z Badenii o czym miałem »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sch

Za tak zwane wino korkowe odpowiedzialny jest pewien gatunek grzyba rozwijającego się niekiedy w korze dębu korkowego. W zetknięciu grzyba z chlorem, znajdującym się w środkach czystości stosowanych do mycia i odkażania, powstaje związek chemiczny zwany trójchloroanizolem. To właśnie TCA nadaje winu nieprzyjemny, zatęchły, "korkowy" zapach i drażniący gorzki smak.

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).