Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Winiarskie wakacje na Wyspie Piękna (2009-02-15)

Tytułowa Wyspa Piękna to oczywiście Korsyka. Obok wspaniałych krajobrazów, piaszczystych plaż i łagodnego klimatu, Korsyka ma do zaoferowania wina. W dodatku wina niezwykłe, niecodzienne, całkowicie różne od naszych przyzwyczajeń i z pewnością warte poznania. A ponieważ najlepiej poznaje się wina tam gdzie powstają, zapraszam na Korsykę. Prom w Bastii Na wyspę można dostać się samolotem, jeżeli jednak chce się więcej zwiedzić, no i przywieźć stamtąd nie tylko wspomnienia ale i wina, warto wybrać samochód i prom. Jeszcze parę lat temu nie było zbyt wielu możliwości, ale obecnie kilku konkurujących przewoźników sprawiło, że na prom łatwo się dostać, a ceny spadły. W ubiegłym roku w sierpniu, a więc w sezonie, przejazd z Livorno w Toskanii do Bastii dla dwóch osób z samochodem, linią Moby Line kosztował 41 euro. Podróż trwa około 4 godzin. Wybrałem Livorno, bo można tam dojechać z Warszawy w półtora dnia i w sumie podróż do Bastii Bastia stary port przy odrobinie szczęścia zamknie się w dwóch dniach. Można również dojechać do Nicei lub Marsylii i następnie na Korsykę płynąć nocą – około 8 godzin. Trochę dalej i pewnie nieco drożej. O winach korsykańskich znacznie więcej informacji znajdziecie w zakładce Kraje i Regiony, Francja, Korsyka. Tu trochę wrażeń i informacji praktycznych. Plaże na południe od Bastii Na Korsyce szczęśliwie nie ma autostrad. Głowna droga RN 198 łącząca leżącą na północy Bastię z Porto-Vecchio i przylądkiem Bonifacio, prowadzi wzdłuż wschodniego wybrzeża i tylko fragmentami ma dwie oddzielne jezdnie. Jedzie się całkiem wygodnie, dość leniwie, rzadko szybciej niż 80 km/godz., trzeba jednak przyznać że rzadko też wolniej. Za to spokojnie i na luzie. Amatorzy opalania i odpoczynku nad morzem znajdą tu ładne, piaszczyste plaże i przyjemne, zadbane campingi. Ciekawsze miasta to jedynie Bastia i Porto-Vecchio. Oba stanowią doskonałe punkty wypadowe do zwiedzania okolicy. Z Porto-Vecchio z łatwością dostaniemy się do słynnego z imponujących skalistych »

<<< [1] 2 3 >>>
« więcejautor: sch

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).