Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Zinfandel (2009-07-02)


Kiedy kilkanaście lat temu pojawiły się w polskich sklepach pierwsze wina z Kalifornii, produkowane przez potentata jakim wówczas była firma Gallo, znalazł się wśród nich także bladoróżowy, słodkawy napój o dziwnej nazwie white zinfandel. Wino było raczej marne, przypominało bardziej lekko słodkawy kompot, niemniej początkowo cieszyło się sporą popularnością. Niestety spowodowało również, że przez kilka następnych lat z niechęcią odwracałem się od wszystkiego co na etykietce nosiło nazwę zinfandel. Jakże niesłusznie przekonałem się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych, podczas jednej z pierwszych w Warszawie prezentacji szerszego spektrum kalifornijskich win. Nie twierdze, że spotkałem tam wyłącznie najlepszych producentów, było jednak wielu bardzo dobrych, jak choćby Beringer, Trinchero czy Seghessio i to wystarczyło aby przekonać się co to znaczy dobry zinfandel.


Ten utożsamiany dziś z Kalifornią szczep czerwonych winogron, przywędrował do Ameryki w XIX wieku najprawdopodobniej sprowadzony przez imigranta z Węgier,  pioniera amerykańskiego winiarstwa, Agostona Haraszthy’ego. Przez wiele lat wysuwano różne hipotezy dotyczące jego pochodzenia, aż wreszcie sprawę rozstrzygnęły badania DNA. Conn Creek w dolinie Napa Wynika z nich jednoznacznie, że zinfandel to nic innego niż rdzennie włoska, pochodząca z Pulii - choć niektórzy dopatrują się tu korzeni chorwackich,  odmiana primitivo.


Zinfandel, bardzo powszechnie w Kalifornii uprawiany, daje wina proste, owocowe, często bardzo lekkie i orzeźwiające o charakterystycznym posmaku jeżyn, wiśni i malin. Ponieważ rodzi dużo owoców, jest doskonałym surowcem do produkcji win masowych. Wielką zaletą tego szczepu jest jego plastyczność. Winiarz, stosując odpowiednie techniki, może stworzyć na bazie zinfandela wino o dowolnym niemal charakterze. Doskonałym przykładem jest wspomniany na początku white zinfandel, wino właściwie bez żadnego wyrazu, ot  lekko słodki winopodobny napój.


Na drugim jednak biegunie znaleźć można potężne czerwone wina, ekscytujące bogactwem korzennych aromatów, solidną strukturą i doskonale rozwiniętymi garbnikami, pozwalającymi na wieloletnie dojrzewanie. Tak powstają wina naprawdę dużej klasy, zwłaszcza, że zinfandel, i tu widzę podobieństwo do »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).