Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Winnice najwyżej na świecie (2009-08-01)


Boliwia, kraj leżący w Ameryce Południowej, na północ od Argentyny, Chile i Paragwaju, graniczący ponadto z Brazylia i Peru jest także o czym mało kto wie, producentem i eksporterem wina. Powierzchnia upraw jest niezbyt imponująca, ledwie 2000 hektarów, bowiem warunki do uprawy winorośli w tym gorącym i wyżynnym kraju są bardzo trudne. Jest po prostu za ciepło. Boliwia leży między 12 a 22 stopniem szerokości geograficznej południowej. Jedynie w okręgu Tarija, na południu kraju można myśleć o uprawie winogron a i to głownie dlatego, że winnice usytuowane są na dużych wysokościach, pomiędzy 1800 a 2800 nad poziomem morza. Tym samym są to najwyżej na świecie położone uprawy. Vinos de Altura, czyli wino z wysokości jak często można przeczytać na etykietach, często produkowane wyłącznie po to aby destylować lokalna brandy zwaną singani, osiągają już nierzadko jakość pozwalająca na ich eksport na bardziej wymagające rynki. Najważniejsze uprawiane tu odmiany to białe: sauvignon blanc, riesling, colombard, chardonnay,. torrontes, ugni blanc i muskat aleksandryjski oraz czerwone: cabernet sauvignon, syrah, malbec, merlot, barbera, tannat, pinot noir i blauer portugieser.


Do najlepszych boliwijskich producentów, znanych już za granicą należą: Kohlberg, Campos de Solana, La Concepcion, Sausini, Magnus i Casa Grande. Władze regionu Tarija, w odróżnieniu od naszych, popierają rozwój winiarstwa, wytyczają szlaki winne dla turystów, wspomagają plantatorów.  Jest więc szansa, że wina boliwijskie trafia i do nas, i staną się, być może, symbolem Boliwii w stopniu większym niż kokaina

« więcejautor: sch

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).