Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Caldaro czy Kaltern (2009-09-24)


Dziwny ten Południowy Tyrol. Samochody z włoską rejestracją, ale wysiadają z nich ludzie mówiący po niemiecku. Niemieckie są również napisy w sklepach i szyldy restauracji. Niemieckie wreszcie etykiety na winach. No i oczywiście niemiecko brzmiące nazwiska winiarzy. Hofstätter, Haas, Lageder, Niedermayr. okolice jeziora Caldaro Niemiecki, może raczej austriacki wydaje się porządek na ulicach i porządek według jakiego prowadzone są winne krzewy. Jedno z niewielu miejsc w winiarskiej Europie, w którym zaobserwować można tak intensywne  wykorzystanie każdego kawałka terenu pod uprawę. Jeśli nie winorośli to jabłek lub gruszek, sad jak winnica w dodatku prowadzonych w taki sam sposób jak winorośl, na takich samych palikach i pergolach.


Dolina Górnej Adygi otwarta jest na południe, znajdując się pod wyraźnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Uprawa winorośli w tym miejscu nie wymaga więc specjalnego heroizmu. O tym, że to jednak Alpy przekonać się można skręcając na wschód w stronę  Cortina d’Ampezzo, czy na zachód w stronę Madonna di Campiglio, kiedy po kilku kilometrach czuje się zmianę klimatu i chłodne górskie powietrze.


W samej dolinie Adygi, szczególnie w okolicach Bolzano winomani znajdą prawdziwy raj. W promieniu kilku, najwyżej kilkunastu kilometrów znane winiarskie wioski, wymieniane w przewodnikach, Kaltern, Kurtatsch, Termen, Eppan lub jak kto woli: Caldaro, Cortaccia, Termeno, Appiano. winnica Prawdziwy zawrót głowy. No i producenci. Hofstätter, Manincor, Dipoli, doskonałe spółdzielnie w Caldaro i Appiano. A wszystko to blisko siebie, ot rzut kamieniem. Kilka dni tutaj pozwoli sensownie zaopatrzyć się w doskonałe wina w dobrych cenach. No i oczywiście jezioro – Lago di Caldaro albo Kaltern See, z ciepłą i czystą wodą. Kto próbował się kąpać w tatrzańskich potokach ten doceni. Z noclegami raczej nie ma problemu jest tu wiele pensjonatów i hotelików o różnym standardzie, zaś nad samym jeziorem dwa kampingi. Jednym z nich – Gretl Am See zarządza polsko tyrolskie małżeństwo i jest to niebagatelny atut. »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Za tak zwane wino korkowe odpowiedzialny jest pewien gatunek grzyba rozwijającego się niekiedy w korze dębu korkowego. W zetknięciu grzyba z chlorem, znajdującym się w środkach czystości stosowanych do mycia i odkażania, powstaje związek chemiczny zwany trójchloroanizolem. To właśnie TCA nadaje winu nieprzyjemny, zatęchły, "korkowy" zapach i drażniący gorzki smak.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).