Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Winnice dziedzictwem kultury (2009-12-05)


Pejzaż wokół nas nieustannie się zmienia. Często niestety na gorsze. Nie dotyczy to tylko architektury, czy stylu budownictwa, które może się mniej czy bardziej podobać. Z tym zresztą obecnie jest na ogół lepiej niż kiedyś. Winnice u stóp Mont Ventoux Myślę raczej o procesach, zmieniających, często w sposób nieodwracalny krajobraz w którym żyjemy. Zmienianie biegu rzek w rewolucyjnym zapale, czy industrializacja, to tylko niektóre przykłady. Jeśli chodzi o aspekt ekologiczny potrafimy przynajmniej bić na alarm. Staramy się chronić lasy, zagrożone gatunki zwierząt, czy roślin. Rzadko jednak uświadamiamy sobie, że otaczający nas krajobraz, to nie tylko przyroda. Serralunga w Piemoncie To cały zespół czynników związanych z ukształtowaniem terenu, florą i fauna ale, co równie ważne, z tymi aspektami działalności człowieka, z tymi jej świadectwami, które nas ukształtowały, i które uchronić chcielibyśmy od zapomnienia.


Zrozumiałem to uczestnicząc w seminarium Krajobrazy regionów winiarskich jako element dziedzictwa kultury. Cywilizacja europejska nieodłącznie związana jest z winem. Podróżując przez kraje Europy Południowej i Środkowej, na każdym kroku napotykamy winnice. Wkomponowane w krajobraz, otaczające kościoły, klasztory i zamki, dają świadectwo naszej przeszłości i tradycji. Słowenia Kształtowanie się winiarskiego pejzażu to trwające przez wieki wzajemne dostosowywanie się ludzi, społeczeństw i ich potrzeb do możliwości natury. Wykorzystanie rzeźby terenu, dobór odpowiednich dla danego mikroklimatu i danej gleby odmian, sposób prowadzenia uprawy, to nie podbijanie natury, ale słuchanie jej głosu, tworzenie pokojowej z nią koegzystencji. To dorobek nie tylko agrotechniki, ale w równym stopniu etyki, filozofii, po prostu cywilizacji. Zniszczyć go można bardzo łatwo. Szampania Przez bezmyślną zabudowę czy zbyt intensywne zagospodarowanie. Krótko mówiąc przez chciwość.


W większym lub mniejszym stopniu zagrożone są obecnie wszelkie tradycyjne krajobrazy, także i te związane z winnicami. By je uchronić należy uświadomić ich bezcenną wartość mieszkającym i pracującym tam ludziom, regionalnym władzom, wreszcie nam wszystkim. Badenia Nie dziwmy się więc, że winnice Loary zostały wpisane »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).