Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Czy wino jest dla kobiet ? (2009-12-22)

Wraca, wielokrotnie poruszany w kręgach miłośników wina, wątek dotyczący wrodzonych predyspozycji do degustacji win, zwłaszcza jeśli chodzi o kryterium płci. W zasadzie spotykam się z dwoma poglądami na ten temat. Jedni twierdzą, że kobiety są znacznie bardzie predestynowane do poważnej degustacji ze względu na większą wrażliwość na bodźce zarówno zapachowe jak i smak. Drudzy uważają, że płeć nie ma tu żadnego znaczenia. Degustuje Alexandra Lapostolle Co ciekawe, raczej rzadko spotykam zwolenników tezy o większej wrażliwości mężczyzn. Czyżby więc wino stworzone było dla kobiet ? Wszystko wskazuje na to, że zwolennicy tej tezy mogą mieć rację, a przynajmniej jeśli chodzi o panie w ciąży. Okazało się, bowiem, że znacznie intensywniej odczuwają one smaki i zapachy. Ta intuicyjna prawda została potwierdzona poprzez przeprowadzone na szeroką skalę badania zlecone przez brytyjską sieć supermarketów Sainsbury. Zgadza się to również z doświadczeniami szefa prestiżowej bordoskiej winnicy Château d’Yquem. Prowadząc kursy degustacyjne na Uniwersytecie Wina w Bordeaux, zauważył, że wśród słuchaczy jego zajęć, coraz liczniejszą grupę stanowią właśnie kobiety w ciąży. Jeśli rzeczywiście tak jest to należałoby doradzać im degustację profesjonalną, nieodłącznie związaną z wypluwaniem, a nie połykaniem wina, gdyż ostatnie zalecenia lekarzy są sprzeczne z rozpowszechnionym poglądem o dobroczynnym wpływie kieliszka czerwonego wina na zdrowie przyszłej matki i jej dziecka. « Zero alkoholu podczas ciąży » Takie ostrzeżenie będzie widniało na wszystkich butelkach sprzedawanych we Francji.  

 Problem polega tylko na tym, że do końca nie wiemy jak to jest. Wydaje się, że wszystkie tego typu zalecenia i zakazy adresowane są do ludzi mających problemy z kierowaniem swoim życiem. Lekarz starej daty doradzający przyszłej matce kieliszek czerwonego wina, przeciw anemii, miał świadomość, że mówi do osoby dorosłej i odpowiedzialnej. Obecnie, ustawodawcy, traktują ludzi jak dzieci, których drogę życiową wyznaczać ma system zakazów, a które, gdy takiego drogowskazu  zabraknie, na pewno zejdą na złą drogę. »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).