Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Wino z Etiopii ? (2010-07-14)


Kolejna interesująca wiadomość dla amatorów win z krajów egzotycznych. Castel Group, największy francuski producent wina, sprzedawanego w ogromnej części w supermarketach na całym świecie, także w Polsce, rozpoczyna właśnie inwestycje zmierzające do uruchomienia produkcji wina w Etiopii. Dlaczego akurat w Etiopii ? Jest chyba sporo miejsc na świecie bardziej nadających się do uprawy winorośli. Warunki klimatyczne nie wydają się zbyt zachęcające. Średnie temperatury roczne, wahające się w różnych regionach od 25 do 35˚C są zdecydowanie zbyt wysokie by uzyskać winogrona odpowiedniej jakości do produkcji dobrych win. W całym kraju panuje klimat podrównikowy, w części wschodniej suchy, niemal pustynny, zaś w części zachodniej, na Wyżynie Abisyńskiej wilgotny, zbyt wilgotny, powodujący zagrożenie winnych krzewów różnymi chorobami wywoływanymi przez grzyby i pleśnie. Jedynym atutem może okazać się wysokość. Znaczna część terytorium Etiopii leży powyżej 1200 m nad poziomem morza. Takie usytuowanie nawet w gorącym klimacie daje nadzieję na chłodne noce, dzięki którym owoce zachowują świeżość i naturalne aromaty, a wino odpowiednią kwasowość. Po co jednak szukać miejsc na winnice w warunkach tak mało sprzyjających ?


Rzecznik Castela twierdzi, że firmę zaprosił rząd w Etiopii w nadziei na inwestycje mające doprowadzić do restauracji przemysłu winiarskiego w tym kraju. Dziwne. Do tej pory, Etiopia słynęła raczej z fermentowanych miodów i wytwarzanych z nich napojów, sprzedawanych zresztą w wielu krajach świata. Cóż pszczoły znacznie lepiej znoszą gorący klimat niż winnice. Oczywiście produkowano również wino, w ilości dającej Etiopii 61 miejsce wśród 69 krajów winiarskich. Wina te sprzedawane były głównie w krajach skandynawskich, przede wszystkim w Norwegii. Takie marki jak Kemila, Awash Cristal czy Gouder są tam dobrze znane. To ostatnie było nawet reklamowane dowcipnym sloganem: „French wine is good, Ethiopian wine is gouder”. Jeden z krytyków napisał nawet, że Etiopia ma najlepsze warunki do uprawy winorośli między Zimbabwe a północną »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).