Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Ceny, aukcje, rekordy (2005-08-19)

Aukcje win, jak dokumentują historyczne przekazy, towarzyszyły handlowi winem niemal od zawsze. Co tam towarzyszyły? Były jedną z najważniejszych metod sprzedaży wina, obrzędem łączącym nabywców i sprzedających we wspólnym rytuale. Wino sprzedawano na aukcjach w starożytnym Rzymie. Powszechnie organizowano aukcje w okresie średniowiecza. Z aukcji własnych win utrzymywały się klasztory i prowadzone przez zakonników szpitale, jak choćby słynne hospicja w Beaune i Beaujeu, które dochód z organizowanych corocznie aukcji przeznaczały na leczenie ubogich. W Wielkiej Brytanii powszechnie organizowano winne aukcje w portach takich jak Edynburg, gdzie handlowano przywożonymi w beczkach winami z najlepszych posiadłości w Bordeaux. W ogóle wina z Bordeaux królowały na brytyjskich aukcjach. Dorównywać im mogły tylko niektóre burgundy no i oczywiście rocznikowe porto.
Obok wspomnianego już hospicjum w Beaune, słynne wśród miłośników wina aukcje organizowano w Niemczech, co najmniej od XIX wieku. Do dziś najsłynniejsze rieslingi z Rheingau kupić można na aukcji w starym klasztorze cystersów w Eberbach nad Renem. Co kilka lat odbywają się w Niemczech wielkie licytacje starych win, zaś wiosną i jesienią kupić można na aukcjach młode wina znad Mozeli. Nie tylko stara Europa miała czy ma swoje aukcje. Od kilkudziesięciu lat znany południowo afrykański producent win, firma Nederburg organizuje aukcje swoich najbardziej prestiżowych win w Kapsztadzie. Pierwsza aukcja win Nowego Świata odbyła się w Chicago w roku 1969.
W miarę jak handel winem stawał się coraz powszechniejszy, lepiej zorganizowany i bardziej konkurencyjny, malało znaczenie aukcji jako narzędzia sprzedaży. Coraz rzadziej sprzedawano wino w beczkach, lub sprzedawano przyszłe zbiory "na pniu". Częściej za to przedmiotem aukcji stawały się wina kolekcjonerskie. Niezwykłe roczniki, związane z historycznymi wydarzeniami, wyprzedaże znanych kolekcji czy, na przykład, wina sprzed inwazji filoksery, a więc liczące sobie ponad sto trzydzieści lat. W wyprzedażach tego typu przodują dwa brytyjskie domy aukcyjne: Christie's i »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Nieprawdziwe jest twierdzenie, że wino im starsze tym lepsze. Wino w butelce nieustannie żyje, rozwija się, dojrzewa wreszcie umiera, stając się już tylko kolekcjonerską ciekawostką.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).