Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Madiran (2011-02-04)


Znajomy Duńczyk powiedział kiedyś, że duński to nie jest język tylko choroba gardła. Podobnie, przez dziesięciolecia opowiadano o winach z Madiran, mówiąc, że to nie wina, a co najwyżej napój dla amatorów szorowania gardła papierem ściernym.


    Madiran to niewielki winiarski okręg leżący na południowym zachodzie Francji, a dokładniej w Gaskonii, niezbyt daleko od miejsca skąd pochodził słynny muszkieter d'Artagnan. winnice Madiran Jest tu jakaś paralela, bo madiran, to wino zdecydowanie charakterne.  Zawdzięcza to starej, lokalnej odmianie tannat, dającej wina intensywnie zabarwione, garbnikowe, o sporej zawartości alkoholu. Co ciekawe, ten sam szczep tannat, przeniesiony do Ameryki Łacińskiej, bardzo popularny zwłaszcza w Urugwaju, stracił sporo, ze swojej zadziorności. Złagodniał, dając wina bardziej może ekstraktywne, niemal zawsze, zwłaszcza u producentów z wygórowanymi ambicjami, zbyt beczkowe, i co tu dużo mówić, trochę nijakie. Wracajmy jednak do Francji, gdzie tannat, to główna odmiana, z której wytwarza się wina w Madiran i okolicach. Przez wiele lat tutejsze wina, twarde, garbnikowe, szorstkie, drapiące gardło, traktowane były trochę jako dopust boży. Taki po prostu był szczep tannat, taka jego uroda i jak powszechnie uważano wiele nie da się w tej sprawie zrobić. Pasjonaci uważali wprawdzie, że z odmiany tej mogą powstawać również wielkie wina, jednak najdłuższe nawet przechowywanie ulubionych win, w nadziei, iż kiedyś rozwiną się z nich wina wielkie, jakoś nie dawały rezultatów.


   Na nowo wina z Madiran odrodziły się dzięki Alain'owi Brumont, który w swoich winnicach Montus i Bouscassé, produkuje uznawane dziś za najlepsze madirany. Brumont, Alain Brumont pochodzący z rodziny winiarzy o wieloletnich tradycjach, dość wcześnie rozpoczął pracę w rodzinnej posiadłości Bouscassé. Jednak po stażu w Médoc, gdzie miał okazję poznać najwybitniejsze wina Francji, powrócił do Madiran z mocnym postanowieniem zrobienia wina dorównującemu najlepszym bordoskim châteaux. Po przejęciu leżącej po sąsiedzku posiadłości Montus, sam zaplanował i obsadził winnicę, zaprojektował oraz »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: sch

Wśród europejskich krajów winiarskich znajduje się także Dania i Norwegia, gdzie od kilkunastu co najmniej lat produkuje się i sprzedaje rodzime wina.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).