Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Jak mówić z dziećmi o .... (2006-03-05)

"Byłam bardzo dobrze wychowana. Miałam najwyżej trzy lata, gdy mój ojciec, wielki zwolennik nowoczesnych metod, dał mi do spróbowania kieliszek muskatu, muscat   fot.CIVR wina pochodzącego z jego rodzinnego Frontignan." Ten cytat pochodzący z autobiografii znanej francuskiej pisarki Colette, to wstęp do opublikowanego w La Revue du Vin de France artykułu "Jak opowiadać dzieciom o winie?". Przyznają Państwo, że u nas brzmi to jak herezja. Po co w ogóle mówić z dziećmi o winie, nie mówiąc już o ich częstowaniu. Zabraniać, zabraniać, zabraniać, a jeżeli już mówić, to wyłącznie w kontekście niebezpieczeństw, zagrożeń i zakazów. Kiedy nieopatrznie przyznałem podczas rozmowy z wychowawczynią jednej z moich córek, że wino towarzyszy u nas w domu większości posiłków, potraktowano nas niemal jak rodzinę patologiczną, a moje dzieci długo były obiektem współczujących spojrzeń i westchnień pedagogicznego grona. Stosunek do wina w Polsce przypomina zaklinanie deszczu przez afrykańskich czarowników. Działa na zasadzie tabu: "czego nie wiem tego nie ma". Tylko, że w praktyce to tabu nie działa, co najlepiej wiedzą pracownicy policyjnych izb dziecka.
Tymczasem pedagodzy we Francji, o czym mówi właśnie przywoływany we wstępie artykuł, traktują wino jako niezmiernie ważny element dziedzictwa kultury europejskiej, z którym dzieci powinny być zapoznane i oswojone możliwie wcześnie. Jest to kwestia nie alkoholu oczywiście, ale kształtowania smaku a także pewnych nawyków degustacyjnych. nawyków poszukiwania i rozpoznawania. "Zanim porozmawiasz z dzieckiem o winie naucz go degustacji" mówi Jacques Puisais twórca Francuskiego Instytutu Smaku. Nie jest to tylko teoria. Od 1971 roku w Tours, z inicjatywy pana Puisais otwarto eksperymentalną klasę "smaku", gdzie uczy się dzieci umiejętności odbierania i wyrażania swoich odczuć i emocji związanych ze smakiem. W 1989 r. w porozumieniu z Narodowym Centrum Sztuki Kulinarnej, pierwsze lekcje pobudzania smaku poprowadzono w szkołach paryskich. Do tej pory w tego »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Wśród europejskich krajów winiarskich znajduje się także Dania i Norwegia, gdzie od kilkunastu co najmniej lat produkuje się i sprzedaje rodzime wina.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).