Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Mówi Charles Chevalier z Château Lafite (2011-04-25)


Historia tego wywiadu liczy sobie dziesięć lat. Przygotowywałem go w zupełnie innej rzeczywistości, dla pisma winiarskiego, które ostatecznie nigdy nie wystartowało. Ze względu na osobę rozmówcy, uznałem jednak, że warto nawet taką staroć opublikować.


 Do tej telefonicznej rozmowy przygotowywałem się przez kilka dni, bo też mój rozmówca to nie byle kto. Charles Chevalier, to w winiarskim świecie postać legendarna. Dyrektor techniczny w Château Lafite odpowiada za kompozycję wina, powszechnie uznawanego za jedno z najlepszych czerwonych win na świecie. Pan Chevalier, na ogół życzliwie, choć niezbyt chętnie, rozmawia z dziennikarzami, uważając widocznie, że najlepiej wypowiada się tworząc wino. Niemniej dzięki pomocy przyjaciół udało się go namówić na krótką wypowiedź.


SCH: Zacznę może niezbyt oryginalnie, ale proszę odpowiedzieć, dlaczego właśnie Château Lafite, od niemal trzystu lat uznawane jest za jedno z najlepszych czerwonych win na świecie? Przecież tuż obok znajduje się wiele innych winnic, posiadających prawie takie same warunki klimatyczne, glebowe, te same odmiany winogron, wreszcie pracują w nich dobrzy, często wybitni fachowcy.  Czemu Château Lafite zawdzięcza swoją wyjątkową pozycję?


Charles Chevalier: Dziękuję Panu za to, kluczowe dla całego zagadnienia, słowo „prawie”. Ono tłumaczy właściwie wszystko. A mówiąc już poważnie, widzę dwa podstawowe czynniki decydujące o powodzeniu Château Lafite. Po pierwsze gleba. Mimo pozornie takich samych warunków, istnieją subtelne ale znaczące różnice, które powodują, że z dwóch sąsiadujących ze sobą winnic otrzymamy zupełnie inne wino. Drugim ważnym elementem jest fakt, iż winnica Château Lafite, od ponad stu trzydziestu lat ma tych samych właścicieli. Pozwala to konsekwentnie rozwijać określony styl wina, umożliwia również zachowanie ciągłości zarządzania, co ma niewątpliwy wpływ na jakość wina.


SCH: Twierdzi się powszechnie, że, zwłaszcza w Bordeaux, proporcje odmian winogron używanych do wytwarzania wina determinują jego styl i jakość. Wydawałoby się więc, że proporcje szczepów stosowanych do kupażowania wina są pilnie strzeżoną »

<<< [1] 2 3 >>>
« więcejautor: sch

Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).