Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Château Haut-Brion - najstarsze Cru Classé (2012-08-04)


Kiedy w 1855 roku, zrzeszenie kupców winnych z Bordeaux układało słynną klasyfikację najlepszych bordoskich posiadłości, znalazły się na niej, z jednym wyjątkiem, wyłącznie wina z Médoc. Co ciekawe, region ten, leżący wzdłuż ujścia Girondy, znany był wówczas zaledwie od stu kilkudziesięciu lat. Wcześniej pokrywały go bagna i wrzosowiska, zaś winiarze zainteresowali się nim dopiero wtedy gdy wokół miasta Bordeaux zaczynało brakować obszarów pod uprawę winorośli. Kiedy terem Médoc osuszono i posadzono pierwsze winnice okazało się, że występujące w podglebiu grube warstwy żwiru, są wręcz wymarzone, zwłaszcza dla szczepu cabernet sauvignon. Chateau Haut-Brion Nic więc dziwnego, że podczas wspomnianej klasyfikacji najlepszych bordoskich win wzięto pod uwagę sześćdziesiąt posiadłości leżących w medokańskich gminach Pauillac, Margaux, Saint-Julien, Saint-Estephe, Moulis i Listrac. Była jednak winnica, której, choć leżała dość od Médoc daleko, nie można było pominąć. To właśnie ten wspomniany na początku wyjątek czyli Château Haut-Brion.


Château Haut-Brion ma rodowód przynajmniej o sto lat starszy od słynnych posiadłości z Médoc. Został bowiem założony przez Jean'a de Pontac w roku 1533, a kiedy osuszano dopiero medokańskie wrzosowiska, wina z Haut-Brion cieszyły się uznaniem smakoszy w  londyńskiej Royal Oak Tawern, gdzie sprzedawano je jako Ho-Bryan. Lew na dziedzińcu Haut-Brion W roku 1801 zamek i winnicę kupił napoleoński minister spraw zagranicznych, Talleyrand. Sprzedał je po trzydziestu kilku latach bankierowi Józefowi Larrieu. Wreszcie w roku 1935 roku Château Haut-Brion kupił potężny nowojorski finansista Clarence Dillon. Jak mówi anegdota, Dillon jechał samochodem aby kupić inną znaną posiadłość, Cheval Blanc. Mijając po drodze Haut-Brion, oczarowany pięknem zamku, zdecydował się zmienić zamiary. Obecnie winnicą zarządza jego wnuczka Joanna hrabina de Mouchy.


 Mimo dość burzliwej historii i częstej zmiany właścicieli wina z Château Haut-Brion, od stuleci niezmiennie utrzymują najwyższą jakość, Jean Bernard Delmas - ojciec co przyznają nawet przeciwnicy klasyfikacji z 1855 roku. Przez długie lata była to zasługa legendarnego winiarza Jean'a Bernarda Delmas, który »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Siarczyny , związane z konserwowaniem wina znajdują się w każdym winie. Ich ilość, nie jest szkodliwa dla zdrowia. Ostrzeżenia przed siarczynami umieszcza się na etykietach ze względu na alergików.

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).