Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Zapomniane wina (2006-09-22)

Dziś, kiedy na całym świecie, królują międzynarodowe, kosmopolityczne odmiany winogron, z których w wielu miejscach na świecie robi się podobne wina, zapomnieliśmy o winach dawnych. Nie mówię nawet o ich smakach, czy bukietach. Niejednokrotnie zapomnieniu uległy także nazwy. Spróbujmy przywołać kilka z nich.
"Wina, które morzem przychodzą, francuskie, włoskie, hiszpańskie rywuły", taki tekst, z wcześniejszego pochodzący opracowania, przytacza nieoceniony Zygmunt Gloger w swojej Encyklopedii Staropolskiej, tłumacząc zarazem, że rywułą nazywano "przednie słodkie wina południowe hiszpańskie, włoskie lub francuskie, morzem do Polski przywożone". Ze swej strony dodajmy, że ta dziwnie brzmiąca współcześnie nazwa pochodzi od włoskiego portu Rivoglio, gdzie prawdopodobnie wina te kupowano. Któż z dzisiejszych koneserów zna takie wino, rywuła? Któż tak naprawdę wie co pijali nasi, nie tak odlegli przodkowie?
Łatwiejsza sprawa jest z małmazją. fot. Muzeum wina w Zielonej Górze Tu już intuicyjnie czujemy, że chodzi o słodkie wina z południa Europy. Ale choć szczep malvoisie uprawiany jest we Włoszech i Francji, to prawdziwa małmazja pochodziła z Grecji, przede wszystkim z Krety. Cenione to wino było przez Polaków znacznie wyżej nawet niż tokaje, nie mówiąc o uważanych za bardziej pospolite winach francuskich czy reńskich.
Do win południowych podobnie jak małmazja i rywuła zaliczał się muszkatel. Było to słodkie wino deserowe sprowadzane do Polski z podbitych przez Turcję krajów bałkańskich. Ciemnozłociste, o kwiatowo korzennym bukiecie zwyczajowo służyło do picia toastów przy „cukrowej kolacji”, zastawianej w czasie wesel w sypialni państwa młodych. fot. Muzeum wina w Zielonej Górze Czy miało coś wspólnego z popularnym dziś hiszpańskim moscatelem? Prawdopodobnie, choć pewności nie ma.
Co innego petercyment. To wiemy z pewnością, a choć nazwa również egzotyczna da się ją rozszyfrować. Był to niegdyś jeden z najpopularniejszych w siedemnastowiecznej Polsce gatunków malagi. Starowolski przyganiał siedemnastowiecznej szlachcie, "że co jedno wezmą za zboże, to wszystko wydadzą na wina, petercymenty, miody.." Gloger błędnie wywodzi nazwę petercyment od »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).