Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Mała Syberia (2006-11-01)

La Petite Sibérie czyli Mała Syberia, nie jest częścią dużej. Nie leży w Rosji, nie jest też bezlitosnym, zimnym terytorium z jakim zwykle słowo to kojarzy się, nie tylko w Polsce, ale również we Francji, noszącej w zbiorowej pamięci, straszliwą klęskę Napoleona w bitwie z rosyjskim mrozem. Nic z tych rzeczy. Mała Syberia Mała Syberia nie jest nawet krainą, lądem czy okręgiem. Mała Syberia to wino. Wino tak niezwykłe, że w ciągu dwóch niespełna lat stało się kultowe, zaś jego cena - 220 euro wyznacza zupełnie nowy pułap dla win z Roussillon, z których najdroższe nie przekraczały do tej pory 25 euro za butelkę.
Wszystko zaczęło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy Hervé Bizeul, znany paryski dziennikarz piszący o winach i zarazem sommelier postanowił odmienić swoje życie. Mając wielkie doświadczenie w opisywaniu win i ich degustacji, zapragnął tworzyć wina samemu. Najłatwiej było zacząć w regionie, który właśnie zaczynał się liczyć na winiarskiej mapie. Herve Bizeul
W Roussillon ziemia pod winnice była stosunkowo niedroga. Stosunkowo niedroga nie znaczy jednak, że tania. Hervé Bizeul mógł kupić nie więcej niż 8 hektarów, przy czym nie były to jak się wydawało działki zbyt atrakcyjne. Przeciwnie, rozproszone w kilkunastu niewielkich parcelach, położonych wysoko na zboczach masywu Corbières, stare winnice były na ogół porzucone jako nie warte zachodu. Na niektórych z nich rosły jeszcze, mocno zaniedbane, ponad stuletnie krzewy odmiany grenache. To właśnie z nich Hervé otrzymał niezwykłe, poszukiwane przez koneserów wino. Odmiana grenache, bardzo rozpowszechniona w południowej Francji i Hiszpanii, nie jest szczepem, z którego łatwo otrzymać dobre wina. Niezbyt wysoka kwasowość i podatność na utlenianie powoduje, że na ogół stosuje się ją do produkcji win kupażowanych, czyli tworzonych z kilku odmian winorośli. Do takich win należy na przykład Côtes du Rhône czy Châteauneuf du Pape. Ci producenci, którzy wytwarzają wina »

<<< [1] 2 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).