Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Wujek Władek i Charlie Brown (2006-12-20)

Święta. Nowy Rok. Drzewo w domu, Bóg w sercach. Wbijam się w garnitur, krzywo wiążę krawat, próbuję sobie przypomnieć wszystkie imiona cioć i wujów, z którymi czeka mnie w ten szczególny wigilijny wieczór nieuchronna konfrontacja. Choć i tak z góry wiem co się wydarzy. Ponieważ z natury jestem człowiekiem przyjaźnie nastawionym do świata, kolację zjem w towarzystwie nie lubianego przez wszystkich, zgorzkniałego wuja Władka. Przy okazji każdej rodzinnej uroczystości sadzają nas obok siebie, bo mają gwarancję, że zneutralizuję jego niechęć do otaczającej rzeczywistości. Mam kilka sposobów, bo wuj kryje głęboko pod skorupą zgryzoty gołębie serce. Łudzę się cichą nadzieją że i w tym roku się uda Wierzę że pomoże mi w tym ciche i skromne wino ze szczepu castelao. W którym, zupełnie bez udziału tego co racjonalne, odnajduję pogodę ducha. Nie mam zamiaru czynić noworocznych postanowień. Myśleć o tym co powinienem albo o tym co chciałbym zrobić w przyszłym roku. Na pewno nie będzie dotyczyć to wina. W jego wypadku wolę zdać się na zbieg okoliczności. Na sumę zdarzeń i emocji, które ze sobą niesie. Na frajdę, jaką można odnaleźć w czymś niespodziewanym i dotąd nie nazwanym. Wolę iść przez świat wina bezwiednie, czasem nierozsądnie. Jednak wtedy, kiedy łączę ze sobą okruchy winnych doświadczeń, dochodzę do wniosku, że coraz więcej wiem nie tylko o nim, ale także o sobie samym. Nauczony doświadczeniem kolejnych mijających dwunastu miesięcy. Także dlatego, że w tym roku......
….zrezygnowałem z członkowstwa w popularnym klubie Anything But Chardonnay (ABC). Wystarczyła jedna prosta butelka od dobrego producenta z Chablis. Uczestnictwo w pracach organizacji, której głównym celem jest negacja, według mnie jest bez sensu.
... zapisałem się do innego klubu. Wielbicieli win z południowo-zachodniego krańca Francji. Piłem wina z Madiran. Naciągnąłem baskijski beret na głowę i patrzyłem na wierzchołki Pirenejów. Zastanawiałem się »

<<< [1] 2 3 >>>
« więcejautor: Rurale

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).