Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Polak za winem nie przepada (2007-01-14)

Bułgaria, Francja i Węgry - wina z tych krajów najchętniej kupują polscy konsumenci. Przynajmniej tak wynika z raportu International Wine & Spirit Record (IWSR) z Londynu, który trafił do naszych rąk w wielkiej tajemnicy. Musieliśmy przepić informatora w jednym z
coraz liczniejszych warszawskich wine barów. Królowa Zofia W zamian za kolejne kieliszki taniego merlota, dostaliśmy kilka pomiętych kartek z wieloma interesującymi danymi.

Polak za winem nie przepada

Brytyjscy analitycy z londyńskiego City podsumowali rynek wina w Polsce do 2005 r. Posłużyli się tradycyjną dla branży alkoholowej walutą w postaci skrzynki zawierającej dziewięć litrów alkoholu. Ich zdaniem, w 2005 r. polscy konsumenci kupili (choć przecież nie
musieli od razu wypić) około 7,65 mln takich skrzynek. Jeżeli to prawda, to przeciętny Polak wypił wtedy ok. 1,7 l. wina w ciągu roku. Wynik zatem fatalny. Bardziej optymistycznie nastraja odnotowane tempo wzrostu spożycia. Porównując lata 2004 i 2005 spożycie wzrosło o 3,4 proc. To może niewiele, ale jednak. Większe skoki można rzecz jasna zaobserwować porównując rok 2001 do 2005 (8,3 proc.) czy 1996 do 2005 (8 proc.).

Królowa Zofia, ciężko chory Francuz i nudny Węgier

Najwięciej wina przyjeżdża z Bułgarii - wypiliśmy 1,74 mln skrzynek. W pierwszej trójce znajdują się jeszcze Francja (650 tys.) i Węgry (605 tys.). Najlepiej sprzedającą się marką jest cały czas nieśmiertelna Sophia (wciąż sprowadza ją wielu producentów), której Polacy kupili w 2005 r. prawie 1,35 mln skrzynek. Wśród popularnych „Bułgarów” wymienia się także Kadarkę, Domaine Boyar i Blue Ridge. No ale w porównaniu z „Królową Zofią” nie zasługują nawet na wzmiankę. Są jak pchły przy słoniu. Pijemy z roku na rok coraz więcej bułgarskiego wina, choć wzrosty nie są porażające. W latach 2004 i 2005 wyniosły 5,5 proc.
Nieco więcej autorzy mają do powiedzenia o winach francuskich. Tu można wprost i odważnie mówić o katastrofie, kryzysie, krachu. Coraz »

<<< [1] 2 3 >>>
« więcejautor: Rurale

Podczas spisu inwentarzowego w piwnicy Fukierów w roku 1939 odnotowano ponad 300 butelek Tokaju z 1606 roku. Zarekwirowane przez wermacht przepadły gdzieś w piwnicach hitlerowskich dygnitarzy.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).