Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Trydenckie impresje posród skał i winnic (2009-01-28)

Latem 2003r. wspinaliśmy się w masywie Brenta. Było słonecznie. Pogoda wprost wymarzona dla turystów, dobra, ale nie idealna dla dojrzewającej winorośli. Nie przypuszczaliśmy, że dwa lata później będziemy wypatrywać charakterystycznej, smukłej sylwetki Campanile Basso nie z grani, lecz z winnicy. Niestety, z winnicy Cesconich samego szczytu nie widać. Widok przesłaniają górskie pasma. Franco twierdzi, że zaraz za nimi jest główna grań masywu Brenta. Wie co mówi bo sam wczoraj odwiedził schronisko Pedrotti, to samo w którym schroniliśmy się dwa lata temu. Dziesięcio-hektarowa winnica Cesconich znajduje się przy Strada del Vino w Pravis opodal miasteczka Trento. Łatwo ją rozpoznać dzięki etykietom. Utrzymane w klasycznym charakterze, zostały zaprojektowane przez pochodzącego z Francji przyjaciela rodziny. Liczył on, co prawda, na więcej zleceń od okolicznych winiarzy, ale widać etykiety nie wszystkim się spodobały. Brak zamówień skłonił go do przedwczesnego powrotu do Francji. Gdy dotarliśmy do domu Cesconich ujrzeliśmy dwóch spoconych, skąpo odzianych młodych mężczyzn, energicznie myjących stalowe kadzie. Już chcieliśmy spytać o gospodarzy, gdy pojawił się trzeci i zaprosił nas do domu tłumacząc, że bracia są zajęci. Pracy starcza dla każdego – winnicą zarządza Alessandro, enologami są Roberto i Lorenzo, a nad wszystkim czuwa ich ojciec Paolo. Z kolei nasz gospodarz, czyli Franco, zajmuje się kontaktami z klientami, choć jego dłonie mówią, co innego. Zresztą sam potwierdza, że praca fizyczna nie jest mu obca, bo winnica wymaga ciągłej opieki i zaangażowania. Rodzina Cesconich ma długą tradycję winiarską. Już osiem pokoleń temu produkowano wina dla monarchii austrowęgierskiej. W roku 1995 miała miejsce garażowa reinkarnacja. Zamiast oddawać grona do spółdzielni, Cesconi zaczęli sami wytwarzać wino – początkowo w garażu. Kilka lat później zbudowano profesjonalnie wyposażoną halę i Przeprowadzono modernizacje winnicy, polegającą między innymi na przejściu z wyjątkowo plennej pergoli na bardziej efektywny system Guyot. Franco porównuje warunki prowadzenia winorośli »

<<< [1] 2 3 4 >>>
« więcejautor: sstar&let

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).