Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Weekend w Piemoncie (2007-01-28)

"Solidne szczere wina, jedne z najtańszych barolo dostępnych w Polsce", tyle na temat win z Azienda Vinicola Rivetto można przeczytać w przewodniku Bieńczyka i Bońkowskiego. Piemont   fot.sch Niewiele, więc choć wina te znałem wcześniej, są bowiem obecne w Polsce od kilku co najmniej lat, nie trzeba mnie było długo namawiać do spędzenia weekendu w winnicy braci Rivetto w Sinio. Drugim ważnym powodem był fakt, że jak dotąd mimo licznych winiarskich podróży, także do Włoch, nigdy nie udało mi się do Piemontu choćby na chwilę zajrzeć. Degustacje owszem, win próbowałem często, ale winnic nie widziałem. Była więc dobra okazja aby to nadrobić.
Piemont należy do regionów winiarskich hermetycznych, zamkniętych dla wszędobylskich, kosmopolitycznych odmian. Trudno znaleźć tu cabernet czy merlot. Owszem jest trochę chardonnay, ale przecież Piemont to przede wszystkim wina czerwone, a tu dominują szczepy rodzime, autochtoniczne, niechętnie i rzadko uprawiane gdzie indziej. Dlatego też piemonckie wina są dla wizerunku włoskiego winiarstwa tak ważne. Wprawdzie region ten dostarcza zaledwie 5% włoskich win, ale są to w większości wina wyjątkowe, skoncentrowane i długowieczne. Dojrzewa nebbiolo  fot. iatbo Zawdzięczamy to szlachetnej odmianie winogron nebbiolo, późno dojrzewającej, dzięki ciepłym latom i pogodnym jesieniom, dającej wina bogate, pełne i szlachetne. Barolo i barbaresco te właśnie wytwarzane z nebbiolo, wspaniałe, czerwone wina, ugruntowały sławę Piemontu jako "włoskiej Burgundii".
Winnice rodziny Rivetto znajdują się w samym centrum Piemontu, w pobliżu wioski Sinio, na zboczach malowniczego wzgórza skąd rozciąga się wspaniały widok na średniowieczny zamek w miasteczku Serralunga. Serralunga   fot. sch Gleby są tu sprzyjające, gliniasto-wapienne, o dobrym drenażu wodnym, bogate w związki mineralne. Nachylenie stoku, południowe, pozwala maksymalnie wykorzystać energię słoneczną. Rivetto to typowa firma rodzinna, prowadzona obecnie przez dwóch braci Enrico i Alessandro, nadal jednak przy dużym udziale seniora rodu. senior rodu w winnicy   fot. Rivetto Oprócz produkcji wina rodzina prowadzi również gospodarstwo agroturystyczne, nastawione na turystów, zwabionych »

<<< [1] 2 3 >>>
« więcejautor: Sławomir Chrzczonowicz

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).