Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Winnica | Rocznik | Odmiany winogron | WinifikacjaSłodkie wina. Obiekt westchnień lub lekceważenia. Jedni lubią słodkie wina, inni uważają je za dowód złego gustu, a co najmniej za niegodne konesera. Sprawa nie jest taka jednoznaczna. Dobre wino pozostanie dobre, niezależnie od tego czy jest słodkie czy wytrawne. Mało tego wiele słodkich win zaliczanych jest do najszlachetniejszych. Choćby węgierski tokaj czy francuskie sauternes. Co to jednak znaczy słodkie wino? Dlaczego jest słodkie, skąd bierze się cukier? Cukier oczywiście jest naturalnym składnikiem winogronowego moszczu. Problem polega na tym, że podczas fermentacji czyli procesu powstawania wina cukier przetwarzany jest na alkohol. Na ogół cały lub prawie cały. W każdym razie to co pozostaje nie wystarcza aby nadać winu słodki smak. Co więc robić? Pierwsza odpowiedź wydaje się prosta. Dodać cukru. Tak się niekiedy robi ale tylko w przypadku najtańszych i co tu ukrywać marnych win stołowych. Żadnych win wyższej klasy dosładzać nie wolno, nawet, jak to się praktykuje w Niemczech, sokiem z winogron. Słodycz pochodzić musi z tych samych owoców, z których powstaje wino. Trzeba więc coś zrobić aby było jej w gronach więcej niż normalnie.
Jednym z najstarszych sposobów jest opóźnianie zbiorów tak by podczas winobrania owoce były bardziej dojrzałe, maksymalnie wzbogacone w cukier. Oczywiście trzeba także w pewnym momencie przerwać fermentację aby tylko część cukru została przetworzona na alkohol. Tak powstają niemieckie wina typu spätlese i auslese oraz francuskie vendanges tardives w Alzacji i moelleux w Bordeaux.
W krajach basenu Morza Śródziemnego często stosuje się metodę zatrzymania fermentacji poprzez dodanie do fermentującego moszczu destylatu winnego, który zabija drożdże. Otrzymuje się w ten sposób wina o sporej zawartości naturalnego cukru, jednocześnie z uwagi na dodanie alkoholu, bardzo mocne. Najbardziej znane wino tego typu to oczywiście porto, zaś renomą niewiele mu ustępują francuskie vins doux naturels, szczególnie te wytwarzane w Rivesaltes, Maury i Banyuls.
Inną, znaną od wieków metodą jest passerillage czyli zawiązywanie lub skręcanie szypułki kiści z winogronami jeszcze przed zbiorami. Zatrzymując w ten sposób krążenie soków powoduje się wysychanie owoców, co zwiększa zawartość cukrów. Inna wersją tej metody jest po prostu suszenie po winobraniu winogron rozłożonych na słomianych matach. Fermentacja tak przygotowanych owoców daje wina słodkie, o dużej koncentracji aromatów. Tak powstaje włoskie passito i francuskie wina słomiane czyli vins de paille.
Najbardziej znane słodkie wina jak sauternes wytwarza się z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią. Rozwijająca się na powierzchni owocu pleśń uszkadza skórkę i powoduje wysychanie. Tak więc idea jest taka sama. Słodkie wina produkować można z podsuszonych w taki czy inny sposób winogron. Podkreślić trzeba, że podczas wysuszania winogron wzrasta zawartość cukru ale nie tylko. Rośnie również stężenie wszystkich innych składników wpływających na smak i aromat wina. Wina te nie są więc po prostu słodkie. Są one niezwykle skoncentrowane o intensywnym szlachetnym aromacie i długim smaku, w »<<< [1] 2 >>>

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).