Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Salta | La Rioja | San Juan | Mendoza | Rio Negro

Geografia, klimat, gleby

Na południe od Salty, znajduje się najstarszy okręg winiarski w Argentynie, La Rioja. Winnice o powierzchni około 7 tys. hektarów, położone są nieco niżej niż w Salta, pomiędzy 800 a 1400 m nad poziomem morza. Klimat jest tu łagodny o umiarkowanych temperaturach wahających się od 10°C w zimie do 26°C latem. Produkcja wina w La Rioja całkowicie niemal zdominowana jest przez spółdzielnię winiarską La Riojana, która zrzeszając ponad siedmiuset winiarzy dysponuje ponad 4,5 tysiącami hektarów winnic. Jeszcze niedawno, większość win z La Riojana sprzedawano na rynku wewnętrznym. Jednak w roku 2000 spółdzielnia wyeksportowała już około 6 milionów butelek. Perspektywy eksportu spowodowały zdecydowaną poprawę jakości win, wśród których najwyżej oceniane jest białe torrontes Rio Santo oraz czerwone Far Flung będące kupażem cabernet i merlot. Warto wiedzieć, że inna znana winnica w La Rioja to Bodega Menem, należąca do byłego prezydenta Argentyny. Jej najbardziej znane wino to czerwone Don Carlos z odmiany malbec.

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Aby móc w pełni docenić zalety wina, należy podawać je w takiej temperaturze aby zawarte w nim związki aromatyczne mogły uwalniać się powoli, w miarę ogrzewania się wina w kieliszku. ... więcej»


Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).