Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Kalifornia | Oregon | Washington | Nowy Jork

Wina i producenci

Roczniki

Szczepy winorośli

Klasyfikacja i etykiety

Podregiony i apelacje

Historia

Znajomość nazwisk producentów i ich renomy ma dla miłośników win z Kalifornii znaczenie podstawowe, nie ma bowiem innych kryteriów, poza być może ceną, pozwalających odróżnić na półkach sklepowych wina dobre od przeciętnych. Przez całe lata wina kalifornijskie obywały się bowiem bez, analogicznych do europejskich, regulacji prawnych. W 1983 roku wprowadzono, podobny do francuskiego AOC, system określania miejsca pochodzenia wina AVA (American Viticultural Area), jest on jednak znacznie bardziej liberalny. Gwarantuje wyłącznie, że 85% użytych winogron pochodzi z odpowiedniego regionu AVA, nie ingeruje natomiast w żaden sposób w tak podstawowe wydawałoby się parametry jak wydajność z winnicy czy odmiany uprawianych winorośli.
Jeżeli na etykiecie podano nazwę szczepu winorośli, oznacza to, że wino zawiera co najmniej 75% tej odmiany. Jest to znaczny postęp, gdyż przed rokiem 1983, mogło to być tylko 51%. Rocznik oznacza, że 95% gron zebrano w tym roku. Nawet określenie "produced and bottled by..." oznacza, że 75% wina zostalo wyprodukowane przez wymienioną firmę. Reszta nie wiadomo.

Znany francuski aktor Gerard Depardieu jest również zapalonym winiarzem. Wraz ze swoją partnerką, aktorką Carole Bouquet, wytwarza wino w kilkunastu niewielkich winnicach w różnych zakątkach świata.

Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).