Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Kalifornia | Oregon | Washington | Nowy Jork

Wina i producenci

Roczniki

Geografia, klimat, gleby

Szczepy winorośli

Klasyfikacja i etykiety

Podregiony i apelacje

Winnice znajdują się w południowo wschodniej części stanu, w cieniu górskiego pasma Cascade, na szerokosci geograficznej odpowiadającej Burgundii. Panuje tu klimat kontynentalny w lecie gorący i suchy, co wprawdzie zapobiega wielu chorobom winorosli, jednocześnie zaś wymaga nawadniania. Mimo letnich upałów, wieczory i noce, nawet w lecie są chłodne, co sprzyja osiągnięciu dobrej kwasowości i pełnego, bogatego smaku. Niebezpieczeństwem dla winnic sa występujące czasami podczas zimy ostre mrozy.
W dolinie Columbia przeważają gleby wulkaniczne, bazaltowe, ze znacznymi połaciami lessu. Z kolei w dolinie Yakima gleby sa najczęściej piaszczyste.
Z kolei w leżącym na zachodzie regionie AVA Puget Sound, klimat jest wilgotniejszy z silnym wpływem oceanicznym

Istnieje ponad 10 tysięcy odmian winorośli zarejestrowanych do produkcji wina. Oznacza to, że próbując codziennie wina z jednej odmiany, aby poznać je wszystkie potrzebujemy ponad 27 lat

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Podając wino często stajemy przed problemem, iż jest ono za chłodne lub za ciepłe. W pierwszym przypadku wystarczy postawić butelkę na pewien czas przed podaniem w pokoju. Można również ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).