Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Barossa Valley | Coonawarra | Hunter Valley

Historia

W Nowej Południowej Walii znajdziemy bardzo ważny winiarski region, Dolinę Hunter. Historia tutejszych winnic sięga roku 1832. Panuje tu ciepły i dość wilgotny klimat. Podłoże ilaste o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu zapewnia odpowiedni zestaw minerałów i dobry wodny drenaż. Doskonale udają się tu odmiany białe. Najlepsze australijskie sémillon i chardonnay pochodzą właśnie z Hunter. Znany jest również tutejszy shiraz, nie tak potężny jak w innych regionach, subtelniejszy ii bardziej elegancki. Najważniejsi producenci to: Arrowfield, Glenguin, Lindemann’s, Rosemount, Brokenwood, Rothbury, Tower, Tyrrell’s i Wyndham.

Filoksera, z łacińskiego phylloxera vastatrix, to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek mszycy, który w drugiej połowie XIX stulecia niemal całkowicie spustoszył europejskie winnice.

Przez długi czas lekceważyłem możliwość podawania wina w karafce, nie zwracałem tez uwagi na zalecenia producentów związane z tym kiedy należy otworzyć butelkę wina. Po ... więcej»


Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).