Dzieje wina
Wino w Polsce
Powstawanie Wina
Kraje i regiony
Kupowanie wina

Wino i zdrowie
Rekomendacje
Szkolenia
Archiwum
Linki
Kontakt


Wyszukiwarka
 Szukaj w:

Newsletter
 Wpisz swój adres:
Rheinhessen | Nahe | Rheingau | Pfalz | Hessische Bergstrasse | Mittelrhein | Ahr | Mosel-Saar-Ruwer | Badenia

Historia

Leżący na północ od Rheinhessen, pomiędzy Mozelą i Renem region Nahe, to chyba najbardziej niedoceniane winnice Niemiec. Spotkać tu można oczywiście także wiele win nijakich i przeciętnych z olbrzymią rzeką liebfraumilch na czele, jednak coraz więcej producentów poprawia jakość, ogranicza wydajność, stawia na indywidualność i charakter swoich win. Będąc w Nahe koniecznie zwrócić trzeba uwagę na tutejsze rieslingi łączące w sobie lekkość i finezję win z doliny Mozeli z koncentracją i siłą charakterystyczną dla Rheingau. Dobra wiadomość dla miłośników rieslinga to ta, że ceny wielu doskonałych win z Nahe należą nadal do atrakcyjnych, gorsza to ta, że są one nadal niedostępne w Polsce. Jest to zresztą problem dotyczący generalnie wizerunku wszystkich win niemieckich w naszym kraju. O ile można kupić, choć nie tanio, dobre i wybitne wina z doliny Mozeli i Rheingau, to jeśli chodzi o Hesję, Palatynat i Nahe importerzy z uporem zalewają rynek najtańszymi standardowymi wyrobami o smaku owocowego kompotu.

Żadne wino nie powinno być spożywane natychmiast po zabutelkowaniu. Potrzeba od jednego do trzech miesięcy, w zależności od wina, aby doszło ono do siebie po szoku, jaki jest niewątpliwie nagłe zamknięcie w niewielkiej, pozbawionej swobodnego dostępu powietrza przestrzeni butelki

Aby móc dokładnie obserwować kolor wina, jego klarowność, połysk, także gęstość, potrzebne są kieliszki z cienkiego, o jak najwyższej przejrzystości szkła, najlepiej kryształu. Kieliszki z barwionego szkła lub z grubego ... więcej»


Podobnie jak zmian temperatury wino nie znosi drgań, wibracji i hałasu. Dlatego też, nie  powinno się go przechowywać w bliskim sąsiedztwie głośnych, bądź wibrujących urządzeń mechanicznych. Z tego samego powodu ... więcej»

Wszelkie treści i materiały udostępniane na www.winomania.pl należą do ich autorów.
Dobrowolna ich publikacja przez osoby trzecie jest możliwa jedynie
po podaniu źródła ich pochodzenia (www.winomania.pl).